NARZĘDZIA

Jakie otwornice najlepsze dla stolarza i nie tylko?

jakie-otwornice-najlepsze-dla-stolarza-i-nie-tylko

Jeden z ostatnich wpisów dotyczył otwornic, przeznaczonych do wiercenia w metalu. Jak już wiemy na rynku jest wiele różnych rozwiązań jeśli chodzi o obróbkę metalu. Co jednak jeśli chodzi o wiercenie w drewnie, płytach wiórowych, MDF, i innych materiałach drewnopochodnych? Tutaj już pole wyboru jest nieco bardziej zawężone.

Jak już przytaczałem w artykule o otwornicach do metalu, wielu stolarzy, majsterkowiczów, monterów itd. wybiera najpopularniejsze otwornice bimetaliczne. Problem jednak w tym, że zostały one stworzone do wiercenia w różnego rodzaju metalach i do obróbki drewna delikatnie mówiąc się nie nadają. Jak to? “Ja wiercę i jest dobrze” powiedzą co niektórzy. I znowu powiem bezczelnie to tak dobrze bo dziurę można wydłubać nawet nożem i też będzie tylko po co się męczyć skoro jest dostępne rozwiązanie, które oszczędza czas i pieniądze?
Chociaż praktycznie wszyscy producenci podają w specyfikacji otwornic bimetalicznych, że mają one zastosowanie także w drewnie i materiałach drewnopochodnych to nie sprawują się one tak dobrze jak otwornice z zębami z węglika spiekanego.

Otwornice te mają podobnie mają tę zaletę, że są uniwersalne tzn. oprócz drewna i płyt wiórowych różnego rodzaju wiercą także cegłę i pustak, tworzywo, płytę karton-gips, czy glazurę i terakotę (z gresem było by już raczej ciężko). Te wszechstronne piły otworowe spełniają więc swoje zadanie przy produkcji i montażu mebli, pracach instalatorskich i wykończeniowych.
Przy wycinaniu otworów przy pomocy tych narzędzi nie powstają przypalenia, poszarpanie materiału a czas wiercenia jest skrócony do minimum. Także jeśli jeszcze nie mieliście okazji wypróbować uniwersalnych otwornic do płyt MDF, cegły, glazury itp. to zachęcam aby to zrobić. Nie ma sensu utrudniać sobie pracy, niszczyć materiału i tracić nie potrzebnie czasu.

Istnieje jeszcze jedna ważna zaleta – mianowicie otwornice uniwersalne można mocować na szybko wymiennym trzpieniu bez potrzeby odkręcania i dokręcania. Rozwiązanie te skraca jeszcze bardziej czas wymiany w momencie kiedy mamy do zrobienia różne średnice otworów.

Polecam wypróbowanie otwornic tego typu gdyż dają one wiele korzyści i oszczędności.

A gdzie kupić takie otwornice a no jak zwykle w najlepszym sklepie internetowym jakim jest kammar24.pl 😉

0 Komentarz(e)

marek

Bloger narzedziujemy.pl - Piszę o narzędziach z pasją.