PODRÓŻE

Wizyta w fabryce RAPID w Szwecji

wizyta-w-fabryce-rapid-w-szwecji

Wiadomo, że szwedzkie i niemieckie narzędzia to najwyższa jakość na świecie, ale gdy można się o tym przekonać osobiście poznając ich proces produkcyjny naocznie i namacalnie wtedy jakość zyskuje na wartości.

Tym razem pod koniec lutego wybrałem się do Szwecji w celu zwiedzenia fabryki firmy Rapid, która istnieje w tym samym miejscu od 1936 roku. Wizyta ta była możliwa dzięki uprzejmości firmy Luna Polska, której kammar24.pl jest autoryzowanym partnerem. Rapid z kolei dystrybuuje swoje produkty Polsce za pośrednictwem Luny właśnie.

Sama fabryka jest położona w urokliwym miejscu w środku lasu i stoi tam od 83 lat gdzie została założona przez pierwszego właściciela. Produkowane są tu przede wszystkim zszywacze ręczne zarówno biurowe jak i tapicerskie oraz magazynki zszywkowe do specjalnych kopiarek (nigdy takiej nie widziałem na oczy).

Nie bardzo wiem co miałbym napisać o samej fabryce – wiadomo, że w Szwecji panują najwyższe normy jakościowe, a cały zakład utrzymany jest nieskazitelnej czystości jak to w Szwecji bywa. Może brak tu super nowoczesnych technologii, ale umówmy się to produkcja zszywaczy ręcznych, a nie statków kosmicznych. Najważniejszy jest tutaj materiał – jak powiedział nam dyrektor zakładu cała stal jest sprowadzana z Niemiec ponieważ tylko Niemcy są w stanie sprostać normom jakościowym postawionym przez Rapid. Obróbka materiału tego to już tajemnica Rapid. Oczywiście nie jest też tak, że produkcja zszywaczy jest rzeczą prostą – najprostszy model zszywacza tapicerskiego tzw. takera składa się z ok. 30 elementów stalowych zgrzanych i znitowanych ze sobą. Wystarczy jeden “niepewny zgrzew” i mamy w ręku kupę żelastwa zamiast narzędzia ułatwiającego pracę. Dlatego zapewne właściciele Rapida nie zdecydowali się przenieść produkcji tego asortymentu do Chin gdzie jest taniej i wygodniej i nie ma wyśrubowanych szwedzko-unijnych norm ochrony środowiska. Tylko tutaj można zachować najwyższą jakość do jakiej przyzwyczaili się klienci tej marki.

Także flagowy model zszywacza młotkowego Rapid R311 jest produkowany w Szwecji.

Podsumowując wycieczka bardzo miła (jak zwykle w gronie Luna Polska) nie tylko ze względu na piękne szwedzkie krajobrazy, ale to możliwość potwierdzenia jakości oferowanych produktów przez Rapid.

PS. Jeśli szukasz narzędzi Rapid – zajrzyj na kammar24.pl – tam zawsze w najlepszych cenach

 

0 Komentarz(e)

marek

Bloger narzedziujemy.pl - Piszę o narzędziach z pasją.